Rynek nieruchomości zmienia się, tak, jak i wszystko wokół nas. Jeżeli nie jesteś tymi zmianami wyjątkowo zainteresowany, to pewnie nawet ich nie zauważasz – to normalne. Tak samo jak to, że możesz czuć się przytłoczony ilością informacji, jeżeli postanowisz się jednak z nieruchomościami „zaprzyjaźnić”.

Nieruchomości to temat rzeka i można by o nich rozmawiać godzinami, postaramy się jednak napisać to, co najważniejsze. Dużo osób myśli o inwestowaniu w nieruchomości, ale nie wie od czego zacząć. I czy w ogóle warto? Z czym to wszystko się wiąże? I czego należy się spodziewać? Na co uważać? Jeżeli w Twojej głowie pączkują tego typu pytania, przeczytaj poniższy artyukuł.

Nieruchomości inwestycyjne – świetny pomysł!

Wszystkie firmy oraz osoby prywatne mogą bowiem inwestować w nieruchomości. Najbardziej popularną formą jest podnajmowanie mieszkania. Tu zasada jest dość podobna – budynek może być bardzo różny od magazynu, przez halę produkcyjną po pomieszczenia biurowe albo nawet zwykłe mieszkania. O tym, aby dane nieruchomości zostały uznane za nieruchomości inwestycyjne, odpowiadają specjalne przepisy prawa.
Czym zatem jest nieruchomość inwestycyjna? Dość ogólnie mówiąc w nieruchomościach inwestycyjnych chodzi o to, że właściciel tudzież leasingobiorca traktuje tę nieruchomość jako źródło przychodu z czynszów lub też trzyma, ze względu na przyrost jej wartości. Generalnie zatem chodzi o to, aby dochód z nieruchomości inwestycyjnej był stosunkowo niezależny od pozostałych aktywów jednostki.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nieruchomości inwestycyjnej?

Wszystko to brzmi dość pięknie, jednak w zasadzie na co należy spojrzeć, kiedy przymierzamy się do kupna takiej nieruchomości? Otóż przede wszystkim zwróćmy uwagę na lokalizację. Tu ważne jest, że różne firmy i przedsiębiorstwa potrzebują odmiennym. Należy sobie to uświadomić, ponieważ wiele kiepskiej jakości poradników wspomina, że tylko nieruchomości znajdujące się w centrum miasta coś znaczą.
Następnie należy spojrzeć na stan wykończenia oraz wszystkie niezbędne instalacje. Jeśli wynajmujemy jeden z naszych starych budynków – to nie jest to tak istotne. Jeżeli jednakże kupujemy specjalnie nieruchomość, to należy mieć świadomość, że wszelkie remonty, w szczególności w nieruchomościach inwestycyjnych, są dość drogą sprawą.

Czy nieruchomość inwestycyjna się opłaca?

Zawsze, bez względu na to, czy podnajmujemy coś, co już do nas należy czy też decydujemy się na zakup, należy przewidzieć, a miarę czasu inwestycji obliczać rentowność inwestycyjną. Innymi słowy należy wiedzieć, czy nieruchomość naprawdę przynosi zyski.
A czy w ogóle inwestycja w nieruchomości tego typu jest rozsądnym pomysłem? Oczywiście, że tak. Bowiem zapotrzebowanie jest bardzo duże. Pamiętać należy jednak o tym, że choć to jest bardzo bezpieczna inwestycja przyrównywana do lokaty, lecz w formie rzeczywistej, to i tak trzeba liczyć się z ewentualną możliwością porażki.