Bez względu na to, czy chcesz sprzedać nieruchomość, czy też planujesz zakup domu lub mieszkania, kluczowe znaczenie ma prawidłowe oszacowanie ceny. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste. W tym artykule podpowiemy, jak prawidłowo określić wartość nieruchomości.

Prawidłowe określenie wartości nieruchomości to podstawa udanej transakcji

Istnieje wiele sytuacji, kiedy konieczne jest określenie ceny nieruchomości. Taka potrzeba może się pojawić chociażby wtedy, gdy chcemy sprzedać lub kupić dom, mieszkanie, działkę itp. Musimy wówczas ustalić cenę rynkową, aby transakcja była dla nas korzystna.

Teoretycznie każdy może dokonać wyceny nieruchomości samodzielnie, np. na podstawie analizy rynkowej czy korzystając z różnorodnych narzędzi internetowych do dokonywania wycen. Wiele zależy jednak od tego, do czego właściwie potrzebujemy wyceny. Jeśli potrzebujemy wyłącznie orientacyjnego oszacowania kosztów, można próbować wykonać samodzielną analizę. Należy jednak pamiętać, że będziemy musieli poświęcić na to nieco czasu i energii. Co więcej, przyda się również nieco wiedzy na temat finansów oraz rynku nieruchomości. Warto przy tym skorzystać z danych zebranych i udostępnianych przez Związek Banków Polskich (AMRON). Część z nich jest bezpłatna, za inne raporty będziemy musieli zapłacić. Konieczne będzie również dokonanie analizy ogłoszeń publikowanych np. w internecie. Takie działanie ma zwykle charakter poglądowy, jednak również pozwoli nam zyskać pewną wiedzę na temat cen na rynku nieruchomości. Warto również sprawdzić oferty deweloperów sprzedających mieszkania w okolicy.

Wycena nieruchomości z ekspertem

Coraz więcej osób, które potrzebują oszacowania ceny nieruchomości, korzysta z pomocy ekspertów finansowych lub nieruchomości, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. To z całą pewnością znacznie wygodniejsze, a także pewniejsze rozwiązanie. Eksperci posiadają nie tylko rozległą wiedzę na temat rynku nieruchomości, ale również dysponują odpowiednimi narzędziami do przeprowadzania wycen. Specjaliści dobrze orientują się w trendach na lokalnych rynkach, mają większy dostęp do różnorodnych systemów transakcyjnych, stosują zaawansowane metody wyceny. Dodatkowo można wtedy liczyć na fachowe doradztwo oraz kompleksową pomoc w zakresie kwestii formalnych, których należy dopełnić przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości.

Przy wycenie wartości mieszkania nie zawsze musimy zwracać się do specjalisty. Jeżeli nie potrzebujemy przedstawić wyceny jako oficjalnego dokumentu urzędowego, nie musimy zwracać się do rzeczoznawcy majątkowego i możemy dokonać oszacowania we własnym zakresie. Analiza wartości mieszkania zależy od wielu rożnych parametrów związanych zarówno z samym mieszkaniem, jak i z sytuacją panującą na rynku nieruchomości. Rynek szybko się zmienia, często w sposób niepowiązany z twardymi faktami. Mody i trendy trudno jest przewidzieć bez znajomości tematu. Dlatego przeprowadzenie wyceny na własną rękę jest czasochłonne i obarczone sporym ryzykiem popełnienia błędu. Odpowiedzią na te problemy są narzędzia oparte na analizie statystycznej – wyceniarki online.

Jak działają wyceniarki?

Wyceniarki, czy też kalkulatory wyceny online, są popularnym rozwiązaniem, dostarczanym przez wiele serwisów związanych ze sprzedażą i wyceną nieruchomości. Ich działanie opiera się na metodzie porównawczej. Analiza porównawcza polega na określaniu wartości nieruchomości na podstawie zestawienia jej z innymi mieszkaniami o zbliżonych cechach. Parametrami wyjściowymi mogą być własności takie jak metraż, liczba pokoi, rok budowy, piętro, lokalizacja itp. Im więcej lokali, z którymi możemy się porównywać, tym dokładniejsze będzie uzyskane oszacowanie. Serwisy oferujące wycenę online, porównują szacowaną nieruchomość z pozycjami zebranymi w swoich bazach danych. Dane mogą pochodzić z różnych źródeł: od ofert sprzedaży z serwisów ogłoszeniowych, przez informacje z systemów transakcyjnych agencji nieruchomości, do wycen z operatów szacunkowych. Zaawansowane algorytmy dodatkowo analizują trendy rynkowe i dostosowują do nich wartość estymaty. Przykładem serwisu oferującego darmową wycenę nieruchomości online, dysponującego dużą bazą danych jest Sonar.

Proces wyceny online

Wycena nieruchomości online - jak wygląda proces wyceny.

 Sam proces wyceny przebiega automatycznie i jest niewidoczny dla użytkownika. Algorytm przeszukuje bazy danych w poszukiwaniu ofert, z którymi można porównać szukaną nieruchomość. Większość wyceniarek porównuje lokale znajdujące się w tym samym mieście, o podobnych parametrach, co często daje wyniki nieadekwatne. Wyższą skuteczność działania posiadają metody przykładające większą wagę do dokładnej lokalizacji mieszkania. Algorytm stosowany przez serwis Sonarhome.pl wylicza prawdopodobną cenę mieszkania dla konkretnego budynku, w którym się ono znajduje. Takie podejście pozwala uzyskać odpowiednie wartości wyceny, nawet jeżeli standard budynku znacząco odbiega od średniej przyjętej w okolicy.

Jak przebiega wycena online od strony użytkownika? Na portalu darmową wycenę mieszkania uzyskujemy w kilku prostych krokach. Udajemy się na stronę serwisu i podajemy parametry nieruchomości, którą chcemy oszacować. Są to: lokalizacja, metraż, piętro, rok budowy i liczba pokoi w mieszkaniu. Następnie w celach statystycznych podajemy powód wyceny. Klikamy „sprawdź cenę” i w ciągu kilku sekund dostajemy wycenę mieszkania oraz przegląd ofert, na podstawie których została przeprowadzona analiza. Dzięki temu możemy się dowiedzieć więcej o sytuacji panującej na rynku nieruchomości.