Kupowanie pierwszego mieszkania pod wynajem to bardzo ważny moment w życiu inwestora. Jak się do tego przygotować? Co trzeba brać pod uwagę? Jak zaplanować inwestycję aby na niej jak najwięcej zarobić. W dzisiejszym artykule wszystko co musisz wiedzieć o tym jak kupić pierwsze mieszkanie pod wynajem.

Kupowanie mieszkań to nie jest coś co się robi na co dzień. Przynajmniej zdecydowana większość z nas nie robi tego codziennie. Dlatego jeśli jesteś początkującym inwestorem z pewnością przyda ci się kilka rad od osoby, która już kilka mieszkań w życiu kupiła.

Zdobądź wiedzę o inwestowaniu w nieruchomości

Inwestowanie to proces, którego uczymy się wraz z kolejnymi inwestycjami. Zanim zaczniemy popełniać własne błędy – co często jest nieuniknione – możemy uczyć się na błędach innych! Mam tu na myśli skorzystanie z wiedzy i doświadczenie innych inwestorów. Na szczęście osoby, które osiągnęły sukces w tej dziedzinie bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Fakt, że czytasz ten artykuł jest dobrym znakiem 🙂 !

Zacznij od czegoś małego

Kawalerka lub niewielkie dwupokojowe mieszkanie to dużo lepszy wybór dla początkującego inwestora niż luksusowy apartament albo dom z ogrodem, nawet jeśli cena zakupu tego drugiego jest wyjątkowo okazyjna. Zaczynając od czegoś małego ograniczasz ryzyko i dajesz sobie możliwość zdobywania doświadczenia. Ponadto małe inwestycje nie angażują aż tak kapitału a ewentualne pomyłki nie będą aż tak kosztowne.

Trzymaj się blisko domu

Wybierając lokalizację swojej pierwszej inwestycji trzymaj się blisko domu. Wybierz lokalizację, do której szybko i bez dodatkowych kosztów możesz dojechać i którą możesz w łatwy sposób monitorować. Najlepiej zainwestuj w nieruchomość w tym samym mieście, w którym tym mieszkasz lub w jego bliskim sąsiedztwie. Dzięki temu możesz trzymać rękę na pulsie swojej inwestycji i być na bieżąco ze wszystkim co się dzieje w okolicy. W przypadku jeśli wybierzesz nieruchomość w odległym mieście albo nawet w innym państwie nie tylko nie będziesz mieć możliwości bezpośredniego monitorowania zmian w najbliższym otoczeniu twojej inwestycji, ale musisz także wziąć pod uwagę obciążenia związane z bieżącym zarządzaniem twoją nieruchomością.

Mądrze dobieraj doradców

To chyba najlepsza rada jakiej mogę ci udzielić. Większość początkujących inwestorów niepewnie stawia pierwsze kroki i jest niezmiernie wyczulona na wszelkiego rodzaju rady i opinie. Bardzo istotne jest aby brać pod uwagę wyłącznie rady osób, które wiedzą o czym mówią, czyli w tym przypadku od inwestorów. Czy przyjmowałbyś rady dotyczące zdrowego odżywiania od osoby z widoczną nadwagą? Czy uczyłbyś się pilotażu od kogoś kto nigdy nie siedział w samolocie? Mam nadzieję, że nie! A to niestety powszechny grzech początkujących inwestorów. Szukają opinii i rad u osób w najbliższym otoczeniu, które często nie mają pojęcia o inwestowaniu i same nigdy nie kupiły żadnego mieszkania!

Szukaj okazji

Pamiętaj, że na inwestycji zarabia się w momencie zakupu. Szukaj okazji do tańszego zakupu, zawsze negocjuj ceny zakupu.

Wybierz grupę docelową

Czy kupowanie pod wynajem różni się czymś od kupowania na własny użytek? Odpowiedź brzmi tak. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup warto abyś zastanowił się nad grupą docelową. Kto obecnie wynajmuje mieszkania w Polsce? Jest kilka takich grup :

  • Studenci,
  • Młodzi single, których nie stać jeszcze na własne mieszkanie,
  • Młode rodziny, których nie stać jeszcze na własne mieszkanie,
  • Firmy, które wynajmują mieszkania dla swoich pracowników,
  • Menadżerowie i specjaliści na kontraktach terminowych.
Dopasuj lokalizację

Co jest absolutnie najważniejsze przy wyborze mieszkania pod wynajem? Każdy inwestor potwierdzi, że najważniejsza jest LOKALIZACJA! Mieszkania w centrum zawsze cieszyły się największym zainteresowaniem wynajmujących i to w najbliższym czasie raczej się nie zmieni. Mieszkania w centrum to oferta dla młodych singli, studentów, menadżerów. Mieszkania w dzielnicach bliskich centrum, dobrze skomunikowanych, najlepiej na nowoczesnych, zamkniętych osiedlach. To mieszkania wybierane przez młode rodziny, firmy oraz bardziej zamożnych pracowników. Mieszkania w pobliżu uczelni to duża gratka dla studentów. Mieszkania w bardziej odległych, ale dobrze skomunikowanych z centrum dzielnicach to oferta dla mniej zamożnych grup.

Nie ryzykuj dużych kwot

Jak już wspomniałam wcześniej, przygodę z inwestowaniem w nieruchomości najlepiej zacząć od czegoś małego. Im mniejsze mieszkanie tym lepiej. Największą rentowność uzyskuje się z najmniejszych mieszkań typu : kawalerka/ studio. Wynajęcie ładnej, w pełni urządzonej kawalerki w centrum Warszawy kosztuje niewiele mniej niż wynajęcie dwupokojowego mieszkania o podobnym standardzie. Przy czym zakup i urządzenie kawalerki to o wiele mniejszy koszt.

Biorąc pod uwagę grupy docelowe i lokalizacje kawalerki najbardziej opłaca się kupować w centrum miasta – dla naszych singli oraz menadżerów.

Mieszkania dla młodych rodzin to najczęściej dwu pokojowe mieszkania na zamkniętych osiedlach, w dzielnicach dobrze skomunikowanych z centrum. Takie mieszkania również są dość opłacalne z uwagi na nieduży metraż oraz lokalizację.

Studenci na ogół wynajmują większe mieszkania w centrum i w okolicach uczelni. W tym przypadku na ogół dzielą koszty najmu na kilka osób. Mieszkania dla studentów powinny mieć dwa, trzy i więcej osobnych pokoi oraz większą kuchnię albo nieduży salon z aneksem kuchennym.

Firmy dla swoich top menadżerów najczęściej wynajmują apartamenty w prestiżowych lokalizacjach. Dla niższych rangą kierowników oraz specjalistów wynajmują kawalerki i dwupokojowe mieszkania na zamkniętych osiedlach.

Nie uszczęśliwiaj na siłę

Pytanie, które często się pojawia w przypadku początkujących inwestorów : czy i jak wyposażać mieszkanie pod wynajem. Zdarza się bowiem, że wynajmujący przeprowadzają się wraz z własnymi meblami. W takiej sytuacji dość niezręczne może okazać jeśli zainwestujesz w pełne wyposażenie mieszkania po czym pierwszy kandydat będzie chciał wprowadzić się z własnymi meblami. Najlepiej w takiej sytuacji wyposażyć kuchnię i łazienkę, zaś co do reszty umówić się już bezpośrednio z wynajmującym. Rzadko się zdarza, że ktoś chce wprowadzić się od zaraz. Dlatego jeśli umówisz się na wyposażenie mieszkania po podpisaniu umowy najmu, zawsze będziesz mieć ten tydzień lub dwa na doposażenie lokalu. W przypadku jeśli kupisz mieszkanie w pobliżu uczelni i nastawiasz się na wynajmowanie studentom wówczas od razu zajęłabym się zakupem wyposażenia. Raczej nie spotkałam się z tym aby studenci wprowadzali się z własnymi meblami. Podobnie rzecz się ma w przypadku apartamentów i mieszkań wynajmowanych przez firmy.

Podpisz umowę

Jak w każdym biznesie tak i w wynajmowaniu mieszkania jestem zwolenniczką spisywania umów. Kiedy wszystko jest spisane na papierze i na nim widnieją podpisy to zdecydowanie łatwiej jest później rozwiązywać wszelkie wątpliwości czy spory.

Mieszkanie najlepiej przekazać najemcy protokołem, w którym bezwzględnie powinny się znaleźć takie pozycje jak stany liczników czy spis bardziej wartościowych przedmiotów będących na wyposażeniu mieszkania.

Monitoruj zobowiązania

Przyjęło się, że to najemca pokrywa koszty opłaty licznikowych za media takie jak : prąd, ogrzewanie, woda. Zdarza się niestety, że najemcy spóźniają się z tymi opłatami. Dlatego warto mieć w dostawcy informatora o wszelkich opóźnieniach, aby można było odpowiednio wcześniej zareagować. Większość dostawców posiada serwisy online lub powiadamianie sms-em o opóźnieniach w opłatach.